На сторожі безпеки дітей – міжнародний мистецький проєкт із сейфгардингу презентували в Словаччині
Центр гідності дитини Українського католицького університету у співпраці з Богословським факультетом Католицького університету в Ружомберку 2 травня презентували проєкт «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» в Кошіце (Словаччина). Також в межах проєкту відбулося відкриття виставки „ROZPOZNAŤ. REAGOVAŤ“ ( «Розпізнати. Реагувати»).
Проєкт «SAFEGUARDING» – це онлайн-курс про безпеку дітей для духовенства, богопосвячених осіб та мирян, який спільно створили експерти із захисту неповнолітніх з Католицької церкви шести країн: України, Словаччини, Польщі, Чехії, Хорватії і Угорщини. А також виставка-інсталяція «Розпізнати. Реагувати», що спонукає до суспільного діалогу про відповідальність дорослих за безпеку дітей, про обов’язок кожного розпізнати насильство і зреагувати в належний спосіб.

Владика Марек Форгач, єпископ-помічник Архидієцезії Кошице, Голова Комісії Конференції єпископів Словаччини із захисту неповнолітніх у Церкві, зазначив під час відкриття виставки: «Я думаю, що це вперше в Словаччині ми можемо представити роботу в такому форматі. Ви страждаєте від війни і, можливо, саме тому ви більш чутливі до будь-якого насильства, яке знаходите навколо себе. Я б дуже хотів, щоб ця виставка допомогла нам розпізнати страждання в інших, щоб ми могли реагувати на них і вживати дієвих заходів».
Іванка Рудакевич, кординаторка проєкту, співавторка курсу, керівниця проєктів і програм Центру гідності дитини УКУ підкреслила важливість міжнародної співпраці щодо зихисту дітей від насилля і створення безпечного простору для їх зростання: «Це є друга виставка, яка відбувається за кордоном. Після Варшави, сьогодні ми маємо Кошіце і Словаччину. І дуже важливою є ця міжнародна співпраця. Тому що нам важливо говорити спільно про те, що дитина має бути в безпеці. Як країни, які мають спільний історичний контекст – країни Східної Європи. Як будемо мати спільний голос, то будемо мати більше взаємопідтримки і сил».


Уляна Креховець, художниця, іконописиця, керівниця мистецьких проєктів та програм відділу розвитку Українського католицького університету створила ілюстрації до онлайн-курсу. Це скетчі або ж начерки, у яких вона зафіксувала емоції, коли вперше слухала тексти про насильство над дітьми і про алгоритми реагування та захисту. Вона надихалася стилістикою народної ікони на склі. Згодом більше 100 начерків надрукували на футболках, які склали мистецьку інсталяцію.
В межах відкриття проєкту мисткиня провела авторську екскурсію і розповіла про історію створення начерків та сенси виставки.
«В ілюстраціях, які я розробила для цього курсу мова йде не про високе мистецтво, не про техніку, стиль, а більше про саме переживання, про самі сенси, які несе цей рисунук. Тому що давно відомо, що мистецтво – не лише про красу, мистецтво стало глибоко соціальним. В першу чергу мистецтво має відповідати тим сенсам, які переживає будь яке суспільство», – поділилася Уляна Креховець.
Кожна окрема футболка – це досвід, який людина носить із собою, а всі разом – вони утворюють натовп. Це дуже різний досвід: для когось це спогад про щасливе дитинство, а для декого – знецінення, жорстокість і насильство. Чи помічаємо ми, прямуючи крізь натовп у власних справах, тих, хто потребує допомоги? Чи знаємо, як розпізнати і правильно зреагувати на насильство щодо дітей? За словами організаторів ідея інсталяції полягає у тому, щоб кожна доросла людина усвідомила власну відповідальність за безпеку дітей, була не байдужою і вчасно зреагувала. Мова мистецтва стала універсальним способом донести важливі сенси превенції насильства над неповнолітніми.
Сестра Аґнєшка Ева Ярковска, співавторка курсу від Словаччини, педагогиня та експертка з сейфгардингу, делегатка з питань превенції та захисту неповнолітніх від насилля у віцепровінції сестер-капуцинок Польщі, колишня членкиня Центру захисту дітей у Кошице та Єпископської комісії з питань захисту дітей від насилля у Словаччині поділилася: «Я вважаю, що це дуже оригінальний проєкт і унікальний. Не тільки тому що він містить якісь знання. А тому що він має творчий бік. Тяжкі теми можемо подати через мистецтво, через начерк, через символи. Окрім того, ми можемо це використати в превенції, зокрема якийсь символ. Наприклад, символ дитини, в тьмяному крузі. Можемо запитати, як думаєш, чи та дитина є в безпечному середовищі? А коли ти сам чуєшся в безпеці, а коли ні? Такі теми мають більше можливості для розкриття і передачі сенсів через мистецтво».
Сестра Аґнєшка Ярковска розповідає про історичні особливості країн-учасниць проєкту. Спільний посткомуністичний досвід дає можливість глибшого розуміння тем насильства щодо дітей і вразливих дорослих. Також це хороша можливість долання викликів і подальшого розвитку програм сейвгардингу у наших країнах: «Ця наша співпраця: польська, українська, словацька, чеська, угорська, хорватська – маємо дещо спільне. Маємо інший погляд на ту тему. Маємо схоже ставлення до дитини. Тож можемо співпрацювати, можемо допомагати одне одному, створювати програми. Можемо творити ці програми трішки інакше, оскільки маємо спільну історію, і щоб ці програми відповідали тим нормам, в яких живемо і потребам, які маємо».

Отець Радослав Лоян, декан Богословського факультету Католицького університету в Ружомберку відповідав за організацію виставки в Кошіце. Він підкреслив важливість співпраці між двома університетами. А також наголосив на готовності церкви дбати про захист дітей і відкрито говорити на цю важливу тему.
«Теологічний факультет Католицького університету в Кошице пропонує курс «Safeguarding. Безпека дитини в середовищі церкви» як частину свого обов’язку в межах церкви і для публічної сфери на цю доволі табуйовану тему — захист неповнолітніх. В середовищі церкви ця тема не є невідома, навпаки — ми про це говоримо. А виставка є доповненням цієї теми для ширшого загалу. Дуже тішимося, що маємо співпрацю з нашими партнерами з Католицького університету в Львові», — поділився декан.
Єпископ Марек Форгач, єпископ-помічник Кошицької архиєпархії, Голова Комісії Конференції єпископів Словаччини із захисту неповнолітніх розповів, що важливо працювати превентивно і діяти на випередження, не допускати щоб насильство сталося. Власне курс і виставка і є тими освітніми інструментами, що підвищують обізнаність в церкві та суспільстві з цих тем і сприяють підвищенню відповідальності кожного дорослого, що взаємодіє із дітьми. Він зазначив: «На жаль, є факти, що ситуації насилля над дітьми ставалися, окремі з них лишаються нерозкритими, не висвітлюються. Тому є дуже важливим підходити до цієї теми превентивно. Щоб ми правдиво і чесно про такі речі інформували. Навчили тих, на кому лежить відповідальність, щоб вони попередили або захистили дітей. Створювали чутливі умови для того, щоб бачити і виявляти такі випадки. Для цього і потрібні привентивні заходи, як наприклад ця виставка».
Курс «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» може пройти кожен охочий безкоштовно на платформі УКУ-онлайн після реєстрації.
Авторка фото: Наталія Зайковська.
Проєкт створено Центром гідності дитини Українського католицького університету (cdc@ucu.edu.ua; +38 098 730 1926).