15 із 15 архи(єпархій) та екзархатів УГКЦ пройшли навчання із попередження насильства над дітьми

28 травня 2024 р. 18:07

Згідно безпекових політик «Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні», затверджених в 2022 році на Архієрейському Синоді, священники кожної єпархії та екзархату Української Греко-Католицької Церкви в Україні мають пройти навчання про попередження насильства над дітьми. В межах цих політик Центр гідності дитини Українського католицького університету з жовтня 2022-го року проводив такі формації для усіх єпархій УГКЦ. Лекції читали керівниця проєктів і програм Іванка Рудакевич та єромонах-студит, психолог Сава Масник.

Іванка Рудакевич розповіла: «Важливо, що ці навчання відбувалися у середовищі священників однієї чи кількох єпархій. Ми приїздили фактично на цілий день, багато спілкувалися з учасниками. Це була відкрита платформа, щоб поставити запитання, висловити думку чи сумнів, поділитися досвідом. І це дуже добре, бо про тему насилля над дітьми зазвичай взагалі не говорять, ніби такого не існує».

Навчання відбувалося за сприяння місцевих єпископів наживо і також онлайн. Таким чином вдалося охопити духовенство екзархатів у прифронтових зонах.

«Дбання про дітейце наслідування Христа. Діти є Церквою і майбутнім Церкви. Зустрічі з нашим духовенством були дуже важливі, хоч місцями і непрості. Отці мали можливість набратися більшої чутливості для створення безпечного середовища для неповнолітніх в Церкві. Служіння Істині може бути клопітке, але є виразом пожертви, особливо, коли йдеться про кривду над неповнолітніми. Тому важливе розуміння та надання допомоги у духовному, психологічному, юридично-канонічному, чи медичному аспектах», — зазначив єромонах Сава Масник. 

Згідно безпекових політик УГКЦ таке навчання що два роки має пройти кожен священник. Через парохів чи призначених осіб на парафіях отримана інформація має бути поширена серед усіх учасників спільноти Церкви — працівників, волонтерів, батьків, дітей.

“Священник є тим, до кого дитина з досвідом скривдження може звернутися під час парафіяльних подій, табору, індивідуальної розмови чи сповіді. І важливо, щоб він розумів, як говорити з такою дитиною, як правильно реагувати, що є насиллям та які його наслідки», —  додає Іванка Рудакевич.

Співпраця із церквою була пріоритетним напрямом роботи Центру гідності дитини УКУ з моменту його заснування. Центр працює над формуванням моделі безпеки «духовенство — діти — батьки», коли обізнаними у темі захисту є ті, хто працюють з дітьми, батьки, й самі діти. Саме тому його ціль — дати спільноті церкви знання та інструменти,  щоб кожен священнослужитель, монах, монахиня чи мирянин, які працюють чи волонтерять:

  • розуміли персональну відповідальність за захист дітей від насильства
  • розуміли та використовували механізми превенції насильства над дітьми
  • вміли професійно та чутливо відреагувати на повідомлення про насильство
  • ефективно імплементували документ політик захисту дітей у своїх парафіях, єпархіях.