Безпекові політики для громадських організацій: Центр гідності дитини УКУ провів третю сертифікатну програму

29 жовтня 2024 р. 16:37

25-27 жовтня 20 громадських організацій з Херсонщини, Запоріжчини, Вінниччини, Рівненщини, Тернопільщини, Закарпаття, Одещини, Харківщини та Полтавщини пройшли навчання від Центру гідності дитини Українського католицького університету, що допоможе їм розробити політики та процедури захисту дітей у своїх інституціях.

Програма «Формування безпечного середовища для дітей. Безпекова політика в організації» затверджена Вченою радою Факультету наук про здоров'я УКУ, розрахована на 45 академічних годин, і дорівнює 1,5 кредитам ЄКТС. Її мета – допомогти розробити і зміцнити політики та процедури захисту дітей в організаціях, діяльність яких пов’язана із взаємодією з дітьми чи вразливими дорослими. Центр гідності дитини УКУ провів цю сертифікатну програму в партнерстві з Асоціацією Української миротворчої школи.

Навчання проходили члени громадських організацій, що безпосередньо працюють із дітьми, допомагають сім'ям, що мають дітей з інвалідністю, підтримують сім'ї, що постраждали від війни.

Керівниця Центру гідності дитини Українського католицького університету Христина Шабат, відкриваючи програму, наголосила: «За безпеку дітей відповідальні всі дорослі, не тільки рідні дитини». Вона говорила про гідність дитини, як безумовну цінність, про систему захисту дітей і важливість політики безпеки, що допоможе регулювати стосунки між дорослими та дітьми, даватиме чіткі алгоритми реагування на насильницьку поведінку щодо дітей.

Тетяна Шкодівська, менеджерка проєктів Асоціації Української миротворчої школи поділилася: «Учасники громадських організацій, що приїхали на навчання, працюють і в більш безпечних регіонах, і у прифронтових. Розуміємо, який це ризик, як для них особисто, так і для дітей та молоді, з якими вони працюють. Знання і вміння вийти із ситуацій, які можуть бути кризовими для дітей — це надзвичайно важливо».

Керівниця проєктів і програм Центру гідності дитини УКУ, координаторка сертифікатної програми Наталя Тарновська зазначила: «Сьогодні громадський сектор вагомо заповнює нішу роботи із дітьми, особливо на Сході та в Центрі України. Працівники громадських організацій, в межах своєї діяльності, часто стають тими, до кого діти звертаються по допомогу. Тому важливо володіти навичками чутливої комунікації, будувати безпечний простір для дітей, вміти правильно реагувати на загрози і провадити діяльність в найкращих інтересах дитини».

Триденне навчання поєднувало в собі теоретичні та практичні блоки, що стосувалися емоційних потреб, впливу насилля на життя дитини, врахування ризиків і створення системи безпеки.

Юліана Маслак, дитяча психіатриня, психотерапевтка у методі когнітивно-поведінкової терапії, викладачка магістерської програми «Клінічна психологія з основами когнітивно-поведінкової терапії» в УКУ розповіла учасникам програми про дитячі травми, причини виникнення і їхній впливу на подальше доросле житт, та чому важливо, щоб в житті дитини були присутні безпечні дорослі: «Безпечний дорослий — це особа, що забезпечує дітям і підліткам фізичну й емоційну безпеку. Він/вона вміє чути про потреби дитини, здатна вислухати і прийняти без осуду, допомагає впоратися з труднощами. Пояснює про ризики та вчить безпекових правил. Демонструє позитивні моделі поведінки і цінності через власні вчинки».

Керівниця проєктів і програм Центру гідності дитини УКУ Іванка Рудакевич розповіла про результати дослідження «Сексуальне насилля в Україні: від усвідомлення до захисту» (2021), яке провели Центр гідності дитини УКУ та дослідницька агенція Famа і наголосила, що часто люди, які мали досвід насильства мовчать про це, боячись суспільного осуду, але важливо усвідомлювати, що винний завжди той, хто чинить насильство.

Під керівництвом Іванки Рудакевич учасники визначали ознаки організації дружньої до дитини, ризики безпеки для дітей і як протидіяти цим загрозам та як створити безпечне середовище для зростання.

Христина Цар, керівниця Відділу управління персоналом Українського католицького університету розповіла про «Політику щодо запобігання й захисту від сексуальної експлуатації та насильства в УКУ» і поділилася практичним досвідом її впровадження в університеті.

Попереду в учасників сертифікатної програми праця над політиками безпеки через онлайн-консультації із фахівцями Центру гідності дитини УКУ.

Керівниця проєктів і програм Центру гідності дитини УКУ Наталя Тарновська зазначила, що плануючи програму, врахувала, що більшість учасників навчання із територій, які зазнають руйнівного впливу війни. Тож хотілося подбати про психо-емоційне розвантаження. Тому після завершення першого навчального дня громадські діячі відвідали виставку «Сад» Ярослави Ткачук в мистецькій гелереї Shum.

Поділилися враженнями від сертифікатної програми і її учасники:

Юлія Єременко, голова правління ГО «Платформа консолідації жінок»:
«Мене вразив підхід. Програма була структурована від початку і до кінця. Ми дізналися про гідність дитини, наскільки потрібно враховувати потреби дітей, покроково розглянули ризики, з якими ми можемо зіштовхнутися, ділилися досвідом, розробляли програми для потреб своїх організацій. Такий досвід безцінний».

Серефима Левінштейн, членкиня Всеукраїнського об'єднання «Українські рубежі»:
«Коли ми аналізували ризики для дітей, то для мене було новим, наскільки їх багато. Може здаватися, що простір безпечний, фасилітатори безпечні апріорі. Але от власне, ця апріорність не має існувати, а має існувати максимальна протидія ризикам. Дуже корисною була групова робота з іншими учасниками тренінгу, коли ми обмінювалися ідеями рішень ризиків».

Надія Вашкевич, волонтерка ГО «ЖІНОЧА СОТНЯ М. КРИВИЙ РІГ»: «За ці три дні ми дізналися дуже багато корисної інформації, яку можемо використати у роботі. Для себе я зрозуміла, що ми порушуємо окремі пункти при роботі з дітьми, в нашому середовищі це може вважатися нормою, але насправді може навіть зашкодити опосередковано чи напряму безпеці дітей. Тому при написанні безпекових політик нашої організації буду ці всі моменти враховувати».


Автор фото Віталій Грабар