У Львові лікарі зустрілися, щоб обговорити взаємодію при реагуванні на виявлене сексуальне насильство

07 вересня 2023 р. 16:52

6 вересня відбулася зустріч лікарів первинної ланки із службами перенаправлення у випадку виявлення сексуального насильства щодо дітей. Це наступний крок в рамках проєкту Центру гідності дитини "Моніторинг ведення випадків сексуального насильства у практиці лікарів первинної ланки", який реалізується за підтримки Світового банку і Посольства Швейцарії. Партнери заходу — Національна служба здоров'я України та Друге медичне обʼєднання Львова. Серед спікерів представники НСЗУ, керівники медичних закладів, сімейні лікарі, служба у справах дітей, представники громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від сексуального насильтва, пов’язаного з конфліктом.

Учасники говорили про важливість комунікації між усіма службами, про вчасне реагування на випадки пов’язані із сексуальним насильством, про взаємне скерування потерпілих осіб до відповідних служб та напрацювання алгоритму такого скерування з боку сімейних лікарів. А також ділилися корисними спостереженнями, практичними кейсами і розповідали про особливості роботи із постраждалими від насильства дорослими та дітьми. Мова йшла також про те, як напрацювати нульову толерантність суспільства до випадків насильства, зокрема у середовищі фахівців, які мають перетин з дитиною.

Ірина Цегелик, медична директорка Другого медичного об'єднання Львова:

"Низька кількість звернень не свідчить, що випадків насильства немає, довіра пацієнта лікарю, а також конфіденційність, наскільки лікар буде етичним до збереження особистої інформації — основна умова, щоб пацієнт звернувся до сімейного лікаря із ситуацією насильства.

Для лікарів важливо навчитися за симптомами запідозрити випадки насильства, довірливо вивести пацієнта на розмову, також створити певний алгоритм виявлення і подальших дій та запровадити такий алгоритм у власну практику.

Дуже важливим для сімейного лікаря є превенція насильства, адже лікарі часто знають ситуацію у сім'ї і можуть найперші зреагувати, створити атмосферу довіри та скерувати до відповідних служб”.

Софія Кушнір, керівниця проєктів БО "100% життя" м. Львів:

"Викликом для нас стало розуміння, коли пацієнт довірився і відкрився, то потрібно надати спочатку психоемоційну підтримку, а також перенаправити його одразу до відповідних служб, тому ми кажемо про спільні зусилля для усіх служб, щоб усі ми могли одразу реагувати швидко і комплексно”.

Марта Змисла, адвокатка, координаторка " ЮрФем: підтримка”:

"Сексуальне насильство — надзвичайно важкий досвід, тому варто бути максимально делікатним, а комунікації мають бути чутливими.

Варто працювати із власними упередженнями про форми сексуального насильства, розуміти, що болючий досвід потерпілого може істотно відрізнятися від досвіду того, хто надає допомогу. Медичним працівникам варто розуміти якої саме допомоги потребує конкретна особа, делікатно розпитати і відповідно скерувати до потрібних служб. А потерпілі повинні пам'ятати, що злочини вчинені в умовах конфлікту не мають терміну розгляду, тобто, коли постраждала особа буде психологічно готова, щоб розповісти, тоді можна звертатися за юридичною допомогою”.

Віктор Мисяк, прокурор першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, пов'язані із сексуальним насильством Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора:

“Після ратифікації Україною Стамбульської конвенції у червні 2022 року стало легше кваліфікувати злочини пов'язані із домашнім та сексуальним насильством, а також зросла кількість звернень від потерпілих”.

Пан Віктор наголосив на необхідності вироблення єдиного алгоритму реагування і на важливість організації груп реагування, до яких входить медик, психолог, представник правоохоронних органів. Такі групи працюють комплексно, а це запобігає повторній травматизації потерпілих. Держава забезпечує постраждалим від сексуального насильства під час війни та домашнього насильства безоплатну правову допомогу.

Володимир Фридрак, керівник управління Служби у справах дітей Львівської міської ради, спікер, розповів:

"Надзвичайно низькою є активність звернень пов'язаних із насильством чи сексуальним насильством вчиненим проти дітей. Але навіть анонімні повідомлення про насильство ретельно перевіряються. Тому якщо дорослий обмежений лікарською таємницею або соромиться і не хоче розголосу, відчуває певну незручність, щоб відкрито повідомити про можливий злочин, це можна зробити анонімно, звернувшись до правоохоронних органів чи компетентних служб.

Кожне звернення опрацьовується за однаковим алгоритмом, анонімне воно чи відкрите, тому будьте певні, що його обов'язково розглянуть і опрацюють”.

Вікторія Петрова, керівниця проєкту “Протидія насильству разом: супровід лікарів та пацієнтів”:

"Роль лікаря — превенція, тобто намагатися максимально запобігти можливому насиллю, а також скерувати постраждалих до відповідних служб: психологічної, юридичної, правоохоронної".

Олена Захарова, психологиня Центру допомоги врятованим:

"Ми вважаємо, що наша співпраця з медичними закладами, лікарями є надзвичайно важливою, і такі заходи, як цей, дозволяють налагоджувати контакти, щоб лікарі могли скеровувати до нас постраждалих для надання психологічної підтримки і ми також мали можливість оперативно реагувати і направляти постраждалих осіб для необхідної медичної і юридичної допомоги”.

Олена Павлишин, учасниця заходу, лікарка-інфекціоністка Другого медичного об’єднання Львова:

"З дітьми мало говорять про особисті кордони, про неприйнятні дії насильницького характеру. Тому дуже важливо в закладах дошкільної, середньої освіти проводити відповідні навчання, запровадити спеціальний курс, давати дітям необхідне базове розуміння про власні кордони, особисту безпеку, потрібно, щоб діти вже з раннього віку знали, куди вони можуть звернутися, якщо насильницьки порушують їх особисті кордони. І важливо, щоб ці знання були саме від закладів освіти, адже іноді дитина зазнає насильства у власній сім’ї, то в такому випадку школа дає розуміння, що не так і зрозумілий алгоритм як діяти”.

Ключовим елементом проекту «Моніторинг та ведення випадків сексуального насильства у різних вікових групах у практиці лікарів первинної ланки» є одноіменний онлайн-курс для сімейних лікарів, створений Центром гідності дитини на платформі Академії Національної служби здоров’я: https://academy.nszu.gov.ua/login/index.php

Курс містить чіткі та зрозумілі алгоритми дій, якщо медики зіштовхнулися із сексуальним насильством над пацієнтами, а також медичні та психологічні рекомендації, засновані на міжнародній доказовій практиці. В кінці курсу учасники отримають чек-лист в форматі pdf на 20 сторінок, де зібрано всю інформацію з пройденого в зручному форматі та загальноукраїнську базу контактів для допомоги потерпілим.

Вже 4279 лікарів зареєструвалися на курс, 2814 отримали сертифікат, 76,66% усіх, хто пройшли курс, націлені використовувати всі або деякі отримані знання та навички у власній лікарській практиці.

Також проект має зручні сторінки в інстаграмі та фейсбуці, де можна слідкувати за його розвитком та сайд-проектами.

Автор фото - Віталій Грабар