Як налагодити діалог між Церквою та суспільством за допомогою мистецтва?
4-7 листопада в університеті Saint Paul в Оттаві (Канада) відбулася Міжнародна конференція “Shall We Talk About Trust?” (Поговоримо про довіру?).
Керівниця Центру гідності дитини УКУ Христина Шабат стала доповідачкою заходу
Конференцію організовував Центр захисту дітей та вразливих дорослих університету Saint Paul. Христина Шабат поділилася досвідом, як за допомогою мистецтва налагодити діалог між Церквою та суспільством.
«Щоб відновити довіру до інституції, ми повинні спілкуватися делікатно і зрозумілою мовою. Що це за мова? Це відсутність клерикалізму, мова без нав'язування, мова діалогу. Ми шукали це протягом тривалого часу, і знайшли – це мова мистецтва. Вже більше року ми в Центрі гідності дитини УКУ працюємо над Міжнародним мистецьким проєктом «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви». Він покликаний до діалогу між мирянами та духовними особами і створює багато мостів та спонукає людей замислитися над важливими речами», – розповіла Христина Шабат.
Проєкт виник з ідеї співпраці між країнами Східної Європи: України, Польщі, Угорщини, Хорватії, Чехії та Словаччини. З цими країнами нас єднає спільне постколоніальне та посткомуністичне минуле. Тому разом з експертами із захисту дітей в церкві з 6 країн створили курс, який проілюструвала художниця-іконописиця Уляна Креховець. Курс призначений для духовенства, богопосвячених осіб та мирян і доступний українською, англійською, польською, угорською, хорватською та словацькою мовами. Україна є лідером проєкту: https://www.ucu-edu.online/safeguarding/
Христина Шабат пояснила, як начерки до курсу лягли в основу мистецької інсталяції: «Потім, несподівано для всіх нас, почався діалог із суспільством. Ми провели першу презентацію курсу в публічній галереї Львова. Це було поєднання лекції та виставки. Ми перенесли ескізи про досвід насильства на футболки і створили з них імітацію натовпу. Ідея в тому, що ми щодня проходимо повз тисячі людей. У кожного з них свій досвід, рани, травми. Але ми завжди так поспішаємо, що не маємо часу зупинитися і зреагувати. Завдання кожного з нас – побачити людей, які потребують допомоги, й допомогти. Виставку відвідали понад 10 000 людей, ми отримали сотні відгуків та зрозуміли, що це наш шлях до діалогу і відновлення довіри з суспільством».
Наразі презентація курсу і виставка відбулися в Львові, Києві та Варшаві. У планах відвідати кожну з країн-учасниць проєкту та вийти широко в світ. Мова мистецтва є універсальною: долає кордони, сприяє діалогу, допомагає підняти нелегкі теми насильства над дітьми, нагадує про відповідальність кожного за безпеку дітей.