Звіт від Центру гідності дитини УКУ заслухали на Архиєрейському Синоді Української Греко-Католицької Церкви в Україні

09 лютого 2024 р. 16:36

Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитини УКУ, розповіла про роботу Центру із моменту створення. Праця із Церквою була пріоритетним напрямом роботи від самого початку, адже постанова про заснування Центру гідності дитини при Українському католицькому університеті була ініційована Синодом Єпископів УГКЦ у 2019-му році.

За три роки діяльності Центр гідності дитини успішно розвинув проєкти у трьох напрямках: церква, освіта, медицина. Проводив просвітницьку діяльність, організовував тренінги, формації, навчання, сприяв формуванню та впровадженню безпекових політик, проводив та підтримував наукові дослідження.  У 2022-му році у співпраці з Центром гідності дитини представники УГКЦ напрацювали документ безпекових політик «Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні», який формує бачення Церкви у праці щодо захисту дітей від насильства. Це перша політика захисту дітей у церкві в Україні серед усіх конфесій.

Також Христина Шабат поділилася планами роботи із втілення політик сейфгардингу (safeguarding policy) — механізмів необхідних для створення безпечного середовища для дітей, що включають інформування, поширення просвітніх практик, превенцію та алгоритми реагування.

Владики висловили вдячність усім співробітникам за сумлінну працю та рекомендували поширювати напрацювання та досвід у всьому релігійному середовищі України.

Постановою Архиєрейського Синоду УГКЦ взято до уваги звіт про діяльність Центру гідності дитини Українського католицького університету.

Роль Центру гідності дитини — через навчання, формації та експертизу допомагати церкві формувати безпечне середовище для дитини. Щоб кожен священнослужитель, монах, монахиня чи мирянин, які працюють чи волонтерять у церковній інституції, а особливо ті, які мають перетин з дитиною у рамках своєї діяльності:

  • розуміли та використовували механізми превенції насильства над дітьми
  • вміли професійно та чутливо відреагувати на повідомлення про насильство
  • розуміли персональну відповідальність за захист дітей від насильства
  • ефективно імплементували документ політик захисту дітей у своїх парафіях, єпархіях
  • слідували переконанню, що за захист дітей є відповідальні дорослі.

Центр гідності дитини УКУ працює над формуванням моделі безпеки «духовенство — діти — батьки», коли обізнаними у темі захисту є ті, хто працюють з дітьми, батьки і самі діти.

У нашій роботі ми сприяємо максимальній прозорості у сфері захисту неповнолітніх від насильства. На нашому сайті зібрані різноманітні можливості  та корисні ресурси для тих, хто працює із дітьми в освітньому та церковному середовищах. Також тут можна зголосити випадки насилля щодо неповнолітніх та вразливих осіб з боку представників Української греко-католицької церкви у прозорий спосіб.