13 кроків безпеки дітей

Список відео-шотів про те, як дитині навчитися встановлювати особисті межі та вибудовувати власну безпеку, коли поведінка дорослого поруч несе для неї загрозу.

Основна відповідальність за захист неповнолітніх завжди є дорослих, які поруч. Проте ми можемо озброїти дітей базовими навичками, які нормалізують їхню реакцію тривоги, та підштовхнуть активно шукати захист, коли виникатиме загроза. Саме для цього рекомендуємо, щоб ваші діти опанували наступні 13 кроків безпеки. Ці правила працюватимуть на попередження насильства, зокрема сексуального. А також дадуть дитині розуміння власних меж, вміння просити про допомогу у дорослих чи зупиняти ситуацію, яка не до вподоби.

Нижче короткі описи 13 кроків безпеки:

1. Я маю право сказати «ні» дорослим і мене почують

Вміння дитини говорити «НІ» змалечку і талант дорослого це «НІ» почути є запорукою формування здорових меж та самоповаги у дитини

2. Я знаю правила, які ніколи і нізащо не можна порушувати

Якщо правила встановлені, ми ніколи і нізащо їх не порушуємо. Таким чином формується не лише безпечний світ дитини, а й нульова толерантність до нехтування законами в перспективі.

3. Я вмію зупинити ситуацію, якщо хтось порушує мої правила

Якщо хтось порушує правила, яких ми дотримуємось сім’єю, навчіть дитину казати «СТОП». Діти вміють розрізняти добре і погане

4. Я завжди розказую дорослим про те, що мене хвилює

Дорослі існують для того, щоб захищати дітей

5. Я знаю п’ять дорослих, яким довіряю

Хто ті п’ять найближчих осіб, з якими можна поговорити абсолютно про все, на думку дитини? Запитайте дитину та повідомте тих найближчих про те, що вони у списку довіри

6. Моє тіло — це моя приватна територія

Ніхто не має права переступати цієї межі без моєї згоди — торкатись мене, обіймати, цілувати. У дітей обов’язково потрібно запитувати дозволу

7. Я знаю правило купальника

Навчіть дитину правила купальника. Це можна зробити так: «Деякі частини нашого тіла є приватними. Їх дуже легко розпізнати. Вони знаходяться під нашим купальником

8. Спершу я завжди запитую старших

Усі незрозумілі ситуації, захоплюючі ситуації, дивні речі чи запитання, на які неможливо знайти відповідь самостійно, ми адресуємо дорослим. Бо дорослі повинні захищати дітей

9. Я не маю таємниць від дорослих

Саме бажання мати таємниці від дорослих часто стає причиною мовчання дітей після сексуального насильства

10. Я не мовчу, коли ображають моїх друзів

Діти, які мають довірливі стосунки з батьками, знають правила безпеки та вміють відстояти свої межі асертивним «СТОП. Мені це не подобається», ніколи не пройдуть повз кривдника, який буде принижувати жертву

11. Усього мене створив Бог

Бог створив наше тіло таким, яким воно має бути. Воно красиве і розумно влаштоване, з усіма його зовнішніми та внутрішніми органами. Не треба боятись називати приватні частини тіла правильними назвами і не варто кепкувати з них, а тим більше присоромлювати

12. Дорослі існують для того, щоб діти чулися в безпеці

Обов’язок дорослих — захищати дітей. Захист — це не про комфортні умови та штучно створену «золоту клітку»

13. Я - важливий

Я важливий. Інші люди добрі. Світ безпечний. Наші стосунки з дитиною формують її переконання про себе, про інших людей та про світ.

Відео призначені для батьків, опікунів, педагогів. Покажіть ці відео своїм дітям або ж використайте їх для того, щоб краще пояснити їм кроки до безпеки. Пам’ятайте, остаточна відповідальність за захист неповнолітніх є на дорослих.

Screenshot 2024-02-09 at 12.00.15

“Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні” (2022)

Безпекові політики Української греко-католицької церкви щодо праці з неповнолітніми та вразливими особами.
Screenshot 2023-06-28 at 08.54.31

Алгоритм реагування на насильство у середовищі церкви

Схема скеровує як реагувати, якщо кривдник є працівником / волонтером у церкві, а також це особа з інших сфер
Screenshot 2023-06-28 at 02.15.11