Медицина
Допомагаємо лікарям оволодіти інструментами виявлення ознак пережитого насилля у дитини, знаннями як реагувати та клінічно вести такі випадки
У чому проблема
Сексуальне насилля є одним з найтравматичніших і найпоширеніших порушень прав людини в усьому світі. І хоча офіційні цифри зафіксованих злочинів такого характеру в Україні не надто великі, численні опитування українців свідчать про те, що проблема є масштабною. Це, зокрема, підтверджує опитування, проведене Центром гідності дитини в 2021 році, яке показало, що 23% українців пережили сексуальне насильство та домагання в дитинстві, а 43% жертв нікому не сказали про те, що трапилось.
Лікарі одні з перших, хто стикається з потерпілими від сексуального насилля. А, отже, мають бути обізнаними, як обстежувати постраждалого пацієнта та як з ним спілкуватися, як виявляти і помічати ознаки насильства, куди повідомляти про потерпілого і куди його перенаправляти для отримання психологічної, соціальної та юридичної допомоги.
Проте, як показало опитування Центру гідності дитини, 76,4% лікарів не мають алгоритму дій у випадку виявлення таких кейсів.
Як її вирішуємо
Основною метою Центру гідності дитини у співпраці з Національною службою здоров'я України є надати медикам максимум ефективних і зрозумілих психологічних, а також медичних інструментів щодо того:
● як виявляти ознаки насильства, як супроводжувати постраждалого
● в які служби повідомляти про виявлені випадки
● які обов'язки покладені на представників медичної галузі щодо фіксації злочину
Особливу увагу ми приділяємо інструментам виявлення ознак пережитого насильства в дітей, а також знанням, як реагувати та клінічно вести такі випадки.
Ми розробили навчальні курси, рекомендації лікарям щодо роботи з випадками насильства та комунікації з постраждалими, роздаткові матеріали для пацієнтів та провели серію освітніх заходів для підвищення обізнаності медиків та налагодження співпраці між закладами охорони здоров’я та організаціями, що фіксують і розслідують злочини сексуального характеру, а також здійснюють супровід потерпілих.
Навчальний курс
У грудні 2022 року на замовлення НСЗУ Національна служба здоров'я України за підтримки World Bank Ukraine та Посольство Швейцарії в Україні ми запустили онлайн-курс «Моніторинг та ведення випадків сексуального насильства у різних вікових категоріях у практиці лікарів первинної ланки медицини»
Мета курсу: навчання медиків чіткому та зрозумілому алгоритму дій, якщо вони підозрюють або їм повідомляють про скоєне сексуальне насильство над їхніми пацієнтами різного віку, зокрема й дітьми.
Коротка структура:
- Психологічні аспекти моніторингу та ведення випадків сексуального насильства повнолітніх осіб.
- Робота сімейного лікаря з людьми після сексуального насильства на війні.
- Психологічні особливості моніторингу та ведення неповнолітніх пацієнтів, які постраждали від сексуального насильства.
- Медичні особливості моніторингу та ведення неповнолітніх пацієнтів, які постраждали від сексуального насильства.
Після проходження навчального курсу видається сертифікат.
Навчальний курс містить
чек-листи про прямі та непрямі медичні та психологічні ознаки насильства
чіткі рекомендації (в тому числі юридичні), як діяти лікарю при виявленні випадку насилля
чек-лісти з алгоритмами моніторингу, комунікації та перенаправлення для повнолітніх та неповнолітніх постраждалих
загальноукраїнську базу корисних контактів — установ, організацій, фондів, гарячих ліній, що комплексно супроводжують постраждалих та/або допомагають в одному з соціальних, юридичних, медичних чи психологічних аспектів
інформацію про превенцію психологічного вигорання серед лікарів та іншого медичного персоналу
гайди (конспекти) усіх модулів
Додатковий модуль
Оскільки сексуальне насильство є важкою травматичною подією, згадки про нього та робота із постраждалими, родичами та свідками є також важкою, як для лікаря, так і для пацієнта. Крім того, трапляються кризові ситуації, які пацієнти можуть “приносити” в кабінет лікаря, або які можуть статися безпосередньо на прийомі. Саме тому ми доповнили навчальний курс додатковим модулем – “Перша психологічна допомога (ППД) у кабінеті сімейного лікаря (за протоколом ВООЗ)”.
Для кого цей модуль? Для тих, хто має можливість надавати допомогу людям, які пережили надзвичайно стресову ситуацію.
Про що модуль?
- у модулі розглядаються принципи та структура надання першої психологічної допомоги;
- викладений матеріал допоможе зрозуміти, що саме сказати пацієнтам, які перебувають у стані тяжкого дистресу, і що для них зробити;
- курс надає інформацію про те, як діяти в ситуації першої психологічної допомоги безпечно для себе та інших і не завдати своїми діями шкоди.
Хто автор курсу? Навчальний матеріал підготувала сертифікована тренерка з Першої психологічної допомоги за стандартами ВООЗ Ірина Номеровська.
Після успішного навчання ви отримаєте сертифікат, який дорівнює 2 балам БПР.
Лікарі є тими спеціалістами, які можуть першими запідозрити, що пацієнт зазнав насильства, а також попередити вчинення насилля. Інколи саме медик стає єдиною особою, яка дізнається про насильницькі дії над пацієнтом. Саме тому лікарям важливо знати, які ознаки вказують на насилля, як спілкуватися з потерпілим та куди його перенаправити для подальшої допомоги.
1 лютого 2019 року МОЗ України затвердило Наказ №278 «Про затвердження Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства та надання їм допомоги», що регламентує надання медичної допомоги дітям і дорослим, які постраждали від домашнього насильства. Затверджений порядок містить алгоритми дій медиків і пацієнтів у разі сексуального, фізичного чи психологічного насильства.
Зокрема, в ньому йдеться, що:
- Медичне обстеження та надання медичної допомоги постраждалим особам здійснюються без дискримінації за будь-якою ознакою
- Звичаї, релігійні переконання, віросповідання, традиції не можуть розглядатися як виправдання будь-яких форм насильства, передбачених цим Порядком.
- Медичні працівники під час звернення за медичною допомогою постраждалих осіб або їх законних представників повинні зафіксувати їх скарги (звернення), зібрати анамнез, провести медичний огляд з оцінкою стану постраждалої особи та в разі потреби – додаткове інструментально-лабораторне обстеження й заходи щодо попередження наслідків сексуального насильства.
- Звернення постраждалих осіб фіксуються у журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі, який ведеться у закладі охорони здоров’я.
- Медичні працівники інформують постраждалу особу та/або її законного представника (якщо такий представник не є кривдником) про права, заходи та соціальні послуги, якими може скористатися постраждала особа.
- Заклад охорони здоров’я не пізніше однієї доби інформує за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти з подальшим письмовим підтвердженням та з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом уповноважені підрозділи органів Національної поліції України.
- Якщо постраждалою особою є дитина, заклад охорони здоров’я не пізніше однієї доби засобами телефонного зв’язку, електронною поштою з подальшим письмовим підтвердженням також інформує службу у справах дітей про виявлення фактів насильства шляхом оформлення повідомлення про дитину, яка постраждала від жорстокого поводження або стосовно якої існує загроза його вчинення.
- Забезпечити нерозголошення персональної інформації про дитину та її сім’ю іншим особам (за винятком фахівців, уповноважених на збір інформації про ситуацію, у якій опинилась дитина, та надання їй допомоги).
Окрім надання медичної допомоги, лікарям варто надавати постраждалим пацієнтам контакти закладів, які надають допомогу з питань попередження насильства, психологічні, юридичні, соціальні послуги, а також тимчасових прихистків.
Збір анамнезу:
- Відкриті запитання.
- Активне слухання.
- Без засудження та стереотипів.
- Приватність і конфіденційність.
Користуйтесь такими правилами комунікації:
Вербально:
- представитись, повідомити свій фах;
- вказати, що “Я тут для того, щоб Вам допомогти”;
- повідомити про правила: “Конфіденційність” та “Стоп”;
- пояснити, чим ви можете допомогти;
- пояснити, що буде відбуватися під час прийому;
- підтримувати бесіду за допомогою прийомів активного слухання: “мгм”.
Невербально:
- запросити зручно присісти, воду;
- не торкатися тіла без дозволу;
- подбайте щоб в кабінеті не було третіх осіб (виключення – психолог);
- жести, міміка, пантоміміка, дотримання комфортної дистанції;
- приязний контакт очима;
- підтримуюче кивання.
Провести повний огляд, використовуючи такі правила:
- Пояснити ваші дії та мету.
- Попередити про відчуття.
- Дати можливість ставити запитання, контролювати огляд та відмовитися.
- Не порушувати кордонів.
- Отримати усвідомлену згоду.
- Описати пошкодження.
- Скерувати до суміжних спеціалістів.
Для вас будуть важливі наступні юридичні аспекти:
- Документувати ознаки насильства детально.
- Фіксувати у відповідних журналах.
- Зібрати можливі докази.
- Передати інформацію про випадок протягом доби конфіденційно.
- Починати процес юридичної підтримки лише за бажання людини.
Основні психологічні принципи надання допомоги при пережитому насильстві:
- Бути для дитини «безпечним дорослим».
- Забезпечити, щоб спілкування з дитиною відбувалось у місті, яке дитина сприймає як «безпечне».
- При спілкуванні з дитиною дотримуватись принципів роботи з дитиною.
- Спілкуючись з дитиною, проявляти емпатію.
- Не розпитувати дитину детально про випадок сексуального насильства, пам’ятаючи, що бажано, щоб дитина розказувала про всі подробиці насильства під час допиту в рамках кримінального провадження.
- Зафіксувати належним чином інформацію про випадок насильства, яку повідомила дитина.
- Впродовж однієї доби повідомити про випадок сексуального насильства щодо дитини до:
- органів Національної поліції;
- служби у справах дітей.
Основні принципи при наданні допомоги неповнолітній особі, яка постраждала від насильства:
- принцип поваги до дитини;
- принцип автономії;
- принцип конфіденційності;
- принцип справедливості.
Порядок дій при виявленні особи в зоні бойових дій або близько неї, яка постраждала від насильства:
- надати домедичну допомогу;
- повідомити у телефонному режимі заклад охорони здоров’я про транспортування пацієнтки;
- узгодження перевезення;
- заповнення повідомлення.
Порядок дій при виявлені особи в тилу, яка постраждала від насильства:
- заповнюєте це повідомлення;
- не пізніше однієї доби повідомляєте органи Національної поліції та службу у справах дітей;
- вносите дані в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ);
- заповнюєте огляд пацієнта.
Вебінари
Вебінар "Cексуальне насильство як воєнний злочин: співпраця з представниками правоохоронних органів"
Вебінар "Перша психологічна допомога та особливості комунікації з постраждалими від сексуального насильства"
Інформаційні матеріали
Буклет “Чек-лист “Моніторинг сексуального насильства в різних вікових групах та алгоритм дій лікаря”
Призначений для лікарів. Рекомендуємо мати лікарю на робочому столі.
Брошура “Перша психологічна допомога в кабінеті лікаря”
Призначена для лікарів. Рекомендуємо мати лікарю на робочому столі.
Флайєр “Турбуйтеся про себе! Як уникнути професійного вигорання (поради сімейному лікарю)”
Призначений для лікарів. Рекомендуємо мати лікарю на робочому столі.
Брошюра “Рекомендації сімейному лікарю щодо перенаправлення пацієнтів для психологічної та правової підтримки”
Призначена для лікарів. Рекомендуємо мати лікарю на робочому столі.
Буклет “Пам’ятка пацієнту, який постраждав від сексуального насилля”
Призначений для пацієнтів. Рекомендуємо поширювати серед пацієнтів.
Буклет “Пам’ятка пацієнту, який став свідком сексуального насилля”
Призначений для пацієнтів. Рекомендуємо поширювати серед пацієнтів.
Плакат для постраждалих “Якщо ви постраждали від сексуального насильства…”
Призначений для розміщення на стінах ЦПМСД, амбулаторій та в кабінетах. Рекомендуємо повісити у кабінеті підготовленого лікаря або у коридорах/на рецепції
Плакат для свідків “Якщо ви постраждали від сексуального насилля або стали його свідком…”
Призначений для розміщення на стінах ЦПМСД, амбулаторій та в кабінетах. Рекомендуємо повісити у кабінеті підготовленого лікаря або у коридорах/на рецепції.
Плакат “Превенція насилля: школярі / підлітки”
Плакат “Превенція насилля: школярі / підлітки”
Цей та попередній плакати необхідно розміщувати парою - один біля одного на стінах ЦПМСД, амбулаторій та в кабінетах. Також рекомендовано повісити у кабінеті підготовленого лікаря або у коридорах/на рецепції
База перенаправлень
Піклування про осіб, які пережили насильство, буде ефективним, якщо воно здійснюватиметься комплексно. Йдеться не лише про надання медичної допомоги, але й про психологічну підтримку та звершення правосуддя. Лише за таких умов повноцінне зцілення стане можливим.
Після надання медичної допомоги рекомендуємо вам перенаправити пацієнта для одержання психологічної та юридичної допомоги. У цьому вам допоможе наш буклет з контактами організацій.
Region | Category | Contacts |
---|
Турбота про себе
Під час фокус-групового опитування лікарів, окрім питань про ведення пацієнтів, які зазнали насильства, ми також спитали їх про обізнаність щодо професійного вигорання.
Більшість опитаних лікарів визначили рівень свого емоційного виснаження на 4-7 балів, де 0 – зовсім не відчувають, а 10 – максимальне виснаження; і зазначали, що мають потребу в загальних рекомендаціях щодо цього питання. При цьому 56,4% опитаних відзначили, що не мають знань та навичок, як турбуватись про себе під час великих навантажень та наявності важких клінічних кейсів.
Відповідаючи на запит, ми додали питання щодо турботи про себе в курс “Моніторинг та ведення випадків сексуального насилля…” Нижче подаємо правила профілактики емоційного вигорання в лікаря від фахівців з ментального здоров'я.
- Помірна фізична активність;
- Їсти кожні 3-4 години;
- Пити воду!
- Сон - не менше 7-8 годин;
- Регулярний самомасаж;
- Дихальні вправи;
- Техніки майндфулнес;
- Тактильний контакт - обійми 8-12 раз за день;
- Читання, спілкування на відсторонені теми:
- Якщо двоє колег кажуть вам, що вам треба відпочити - то вам НЕОБХІДНО ВІДПОЧИТИ!
- За потреби зверніться за допомогою до фахівця.
Події проекту
З метою налагодження співпраці між лікарями та установами й організаціями, що фіксують, розслідують сексуальні злочини та надають психологічну, соціальну підтримку постраждалим було проведено 3 трьохгодинні нетворкінги-вечірки на тему: «Впровадження алгоритму взаємодії допомагаючих служб із первинною ланкою медицини у веденні постраждалих від сексуального насильства» для лікарів первинної ланки медицини та допомагаючих служб.
У Львові лікарі зустрілися, щоб обговорити взаємодію при реагуванні на виявлене сексуальне насильство
У Дніпрі відбувся нетворкінг для лікарів первинної ланки
Зустріч із лікарями первинної ланки у Києві зібрала близько 70 фахівців
Наші успіхи
Статистика напрямку
Протягом 2023-го року було розроблено та проведено:
● курс “Моніторинг та ведення випадків сексуального насильства в різних вікових категоріях у практиці сімейних лікарів” - 5000 реєстрацій та 3294 сертифікати. 76,8% слухачів відзначають, що “будуть використовувати усі або деякі знання на практиці”, а 74,6% - рекомендуватимуть курс колегам
● курс “Перша психологічна допомога в кабінеті сімейного лікаря” - 200 реєстрацій та 40 отриманих сертифікатів за перші 5 днів
● по закладах охорони здоров'я розповсюджено 50 000 примірників інформаційних роздатків;
● створено загальноукраїнську базу ЗОЗ ПМД;
● інфокампанія з блогерами у медичній сфері охопила 110 000 користувачів соцмереж;
● проведено цикл нетворкінг-заходів у Києві, Львові та Дніпрі/Запоріжжі, загальне охоплення ЗОЗ - 86;
● проведено цикл експертних вебінарів із правоохоронними органами, соціальними службами, неурядовими організаціями та психологами - 3 вебінари із загальною кількістю переглядів 3012;
● впроваджено рекомендовані коди відповідно до ICPC, за якими лікарі первинної ланки можуть реєструвати звернення щодо сексуального насильства
● створено Загальноукраїнську базу контактів служб та органів національного та регіонального форматів, що опікуються спеціалізованою або комплексною допомогою постраждалим повнолітнім та неповнолітнім особам від сексуального насильства
● розроблено алгоритм взаємодії із допомагаючими органами та організаціями та надано можливість горизонтальної співпраці із представниками цих органів та організацій для сімейних лікарів + база корисних контактів у всіх регіонах.